szybka pozyczka

Spektakl "Mała draka o zwierzakach"

MAŁA DRAKA O ZWIERZAKACH
Reżyseria: Ewa Piotrowska
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki

czas trwania: 45 min
grupa wiekowa: dzieci
data: 6 października 2018r.
godzina: 16:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się po spektaklu.

Zwierzątka goszczą po raz kolejny na naszej teatralnej scenie! Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki – kaczka hełmiatka, kulon i batalion – mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach i obrazkach w podręcznikach zoologii… To gatunki, którym grozi wyginięcie! Skażenie środowiska, katastrofy ekologiczne i ludzka, niestety, chciwość i bezmyślność zagrażają naszym „braciom mniejszym”!

Malina Prześluga, znana dramatopisarka, w wesołych wierszach przybliża nam, a przede wszystkim dzieciom, te swojskie i egzotyczne, mieszkające także w opolskim ZOO zwierzaki, opowiadając o nich zabawne historie. Spór między dwoma paniami, o to, które to zwierzę jest lepsze, a które ciekawsze (aktorki „ożywiają” przy okazji lalki, rekwizyty i przedmioty), to pretekst, by o sprawach ważnych w teatrze zajmująco opowiedzieć. Zadania tego podjęła się Ewa Piotrowska, reżyserka, która tematy „ekologiczne” czuje jak mało kto! Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. Zapraszamy do teatru wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech!

OBSADA: Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz

      

Spektakl "Pustka. Pustynia. Nic."

PUSTKA. PUSTYNIA. NIC.
Reżyseria: Leszek Bzdyl
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

czas trwania: 75 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
data: 4 października 2018r.
godzina: 18:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się bezpośrednio po spektaklu.

"Drodzy Państwo.
Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę!
Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku!
Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te... te golgoty!

Ten Spektakl to przejaw pychy. To skandal i profanacja. Poniedziałek - Gombrowicz, wtorek - Gombrowicz, środa - Gombrowicz, czwartek - My. Gombrowicz wlazł w nas. My wleźliśmy w Gombrowicza. Za chwilę my wleziemy w Was. I już nikt nie będzie wiedział kim jest w tym błądzeniu po Pustyni.
Jeśli Marian... jeśli Witold... jeśli ten Gombrowicz przekonywał, będąc u końca swojej drogi naznaczania świata sobą, że chce napisać coś, co umyka kategoriom literackim, co nie byłoby ani powieścią, ani dramatem i co oparte byłoby na relacji tylko dwóch postaci: Człowieka i Cierpiącej Muchy, to czy sam siebie nie niwelował, czy sam siebie nie redukował do roli obserwatora... do roli obserwatora fabuły bez historii... czy sam nie wyznaczał kierunku dla tego uwalniającego „Nic”?

Pantomima. „Pustka. Pustynia. Nic.” I imaginarium ludzkich poruszeń!
Zapraszamy. Bawcie się dobrze!"
Leszek Bzdyl

OBSADA: AGNIESZKA DZIEWA, PAULINA JÓŹWIN, MONIKA ROSTECKA, JAN KOCHANOWSKI, ZBIGNIEW KOŹMIŃSKI

 

"Wypełnić pustkę" – warsztat pospektaklowy w ramach programu Teatr Polska

Bezpośrednio po spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.” aktorzy zapraszają widownię do spotkania, które ma charakter otwartego udziału w dyskusji i działaniach warsztatowych inicjowanych przez zespół. Działania te obejmują elementy improwizacji na zadane tematy i próbę zapamiętania wymyślonych przez uczestników choreografii. Podczas spotkania z publicznością aktorzy podejmą próbę przełożenia tekstów Gombrowicza na język ruchu. Poprzez elementarne zadania aktorskie bazujące na technikach pantomimicznych uczestnicy poznają możliwości własnego ciała. Głównym zadaniem zespołu będzie sprowokowanie „przypadkowego widza” do próby odnalezienia sensu realizacji zadania.

Rozmowa z widzami, analogiczne do metody tworzenia spektaklu, będzie bazowała na działaniach performatywnych.

Cele warsztatu:

-spotkanie z widownią,

-zachęcenie widzów do uczestnictwa w działaniach performatywnych (krótkie etiudy, zadania aktorskie),

-zapoznanie z metodyką pracy aktora Teatru Pantomimy,

-warsztatowy aspekt przełożenia interpretacji tekstu na język ciała - znalezienie wspólnego języka pozawerbalnego,

-przedstawienie podstawowych technik pracy aktora – mima,

-przybliżenie procesu tworzenia spektaklu

-zwrócenie uwagi na aspekt wykorzystania różnorodności form (taniec, słowo, klasyczna pantomima, klaunada, gimnastyka, elementy akrobatyki).

      

Spektakl "Karczma Pod Białym Łabędziem"

KARCZMA POD BIAŁYM ŁABĘDZIEM
Reżyseria: Jan Michał Zaskórski
Teatr Animagia z Żytna

czas trwania: 50 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
data: 16 września 2018r.
godzina: 18:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się 15 września 2018r. o godz. 16:00 w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury.

Spektakl jest alegoryczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku.
Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku.
Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a przedstawiający obłąkaną markietankę – furię w woalu z dymu i sadzy na tle płonącego krajobrazu, która zmierza w szaleńczym marszu przez pobojowisko w piekielną czeluść.

OBSADA: Karolina Wolska/ Justyna Bartnik, Barbara Ziółkowska, Magdalena Górnik, Dominika Szwed-Kipigroch, Anna Stypka, Piotr Drzewoski, Adam Machnik, Sylwester Ziółkowski, Robert Wolski

      

 

 

Andre Rieu - " Amore - mój hołd dla miłości"

Zapraszamy na wyjątkowy koncert „Amore – mój hołd dla miłości” André Rieu.

31 lipca (wtorek) | godz. 18:00 | sala widowiskowa DOK

Bilety w cenie 25zł (normalny) oraz 20zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie DOK ul. Kolejowa 29!

 André Rieu: „Amore – mój hołd dla miłości” to hołd, który składam swojej miłości do muzyki i obu moim rodzinom – żonie i dzieciom oraz Orkiestrze Johanna Straussa, z którą występuję już ponad 30 lat. To pokłosie mojego albumu „Amore”, w którym zawarłem swoje interpretacje najpiękniejszych piosenek o miłości, pochodzących zarówno z muzyki popularnej, jak i klasycznej.

Z okazji tego wyjątkowego koncertu André oferuje niezwykłą możliwość złożenia jedynej w swoim rodzaju dedykacji miłosnej. Każdy z widzów będzie mógł zadedykować walca swojej ukochanej osobie. André osobiście wybierze jedną dedykację i ogłosi zwycięzcę podczas koncertu.

Koncerty, które odbywają się w Maastricht, skąd pochodzi André, są prawdziwą gratką dla melomanów. Co roku fani ze wszystkich zakątków świata zbierają się, żeby zobaczyć, jak André występuje w malowniczej scenerii średniowiecznego rynku ze swoją Orkiestrą Johanna Straussa, sopranistkami, tenorami i innymi wyjątkowymi gośćmi. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy.

Czas trwania ok. 145 minut (w tym jedna przerwa)

Teatralny Plener - Pracownia Teatralna DOK

TEATRALNY PLENER – to warsztaty artystyczne dla młodzieży polegające na przygotowaniu w czasie czterech dni widowiska ulicznego (spektaklu), który zostanie pokazany w Brzegu Dolnym, Wołowie i Obornikach Śl. Zajęcia poprowadzi aktor Jarosław Paczkowski. Młodzież sama zdecyduje o temacie spektaklu, sama przygotuje rekwizyty, kostiumy, scenografię,,, i wystąpi.

 W programie obok takich zajęć jak m.in.: pantomima, praca z formą plastyczną, praca z mikrofonem, zadania aktorskie, monolog wewnętrzny, ruch sceniczny…, znajdą się takie zagadnienia jak: teatr uliczny w Polsce świecie, misteria, miracle, obrzędowość w teatrze…

 CELE EDUKACJI TEATRALNEJ

„(…)Nie zdajemy sobie sprawę w jaki sposób uczęszczanie dzieci i młodzieży na zajęcia teatralne podnosi ich samoocenę, pewność siebie, odwagę…, rozwija kreatywność, wyobraźnię, koncentrację…

Warsztaty teatralne uczą nie tylko umiejętności posługiwania się językiem ojczystym i poszerzają słownictwo ale przede wszystkim uczą i kształtują twórczą osobowość młodego człowieka w wielu dziedzinach sztuki, takich jak: taniec, muzyka, śpiew, pantomima, recytacja, plastyka, aktorstwo, reżyseria, film…, ale też przygotowują do odbioru sztuki i kulturalnego spędzania wolnego czasu.

Zajęcia przybliżają świat emocji oraz uwrażliwią na drugą osobę i sztukę. Uczą młodzież pracować w grupie i szanować indywidualność każdej osoby. 

Praktyczne uczenie się teatru (aktorstwa) wpływa również terapeutycznie na nas wszystkich – możemy za pomocą mimiki, słów, ruchów, gestów wyrzucać z siebie negatywne emocje, przełamywać ograniczenia, niwelować traumatyczne przeżycia, ale też uczymy się panować nad tymi emocjami…

W wielu krajach Unii Europejskiej i na świecie zajęcia aktorskie są obowiązkowe w edukacji szkolnej i uniwersyteckiej i tak samo są ważne dla ludzi w każdym wieku.”

Teatrzyk Plenerowy pt. "Czerwony Kapturek"

,,Była sobie kiedyś mała, prześliczna dziewczynka. Jej buzia była tak słodka i radosna, że każdy, kto tylko raz na nią spojrzał, od razu musiał ją pokochać. Często odwiedzała babcię, która gotowa była jej przychylić nieba. Babcia mieszkała w niewielkim domku otoczonym przez zielony las. Pewnego dnia jej wnuczka otrzymała od niej prezent- czerwony aksamitny kapturek, który dziewczynka polubiła tak bardzo, że za nic nie chciała się z nim rozstawać i wszędzie nosiła go na swojej cudnej główce! ”.

Te słowa brzmią znajomo? Oczywiście, że tak. Kto z nas nie zna bajki o Czerwonym Kapturku, która w tym roku świętuje swoje 321 urodziny!
W związku z tym jubileuszem DOK z myślą o najmłodszych widzach zaprasza na przedstawienie "Czerwony Kapturek" 

Data: 5 lipca 2018 r.

Godzina: godz. 12:00

Miejsce: teren przy fontannie (os. Warzyń)

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
3
26
27
28
29
30
31

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co się dzieje w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury? Zapisz się do newslettera.

Ostatnie wydarzenia:

 

 

Nasze sekcje:

BIP